Rīga piesaista ārvalstu talantus un jaunus uzņēmumus - Lucava

Rīga piesaista ārvalstu talantus un jaunus uzņēmumus

Rīgas investīciju un tūrisma aģentūrā 2023. gads sācies gan ar inovācijām darbaspēka piesaistes veicināšanā, gan starptautisku uzņēmumu piesaisti: izveidota starptautisko talantu piesaistes platforma “Work in Riga” un pieejamāka padarīta “Workcation” programma, kas aicina uzņēmumus Rīgā pavadīt apmaksātu “darbatvaļinājumu”. 

Talantu piesaiste – galvenais pilsētu izaicinājums

Rīgas konkurētspēju starptautiski primāri nosaka tieši kvalificēta darbaspēka pieejamība. Gan šobrīd, gan nākotnē tas būs galvenais pilsētu izaicinājums. Darbaspēka piesaistes jautājums ir arī pagājušajā gadā dibinātās Rīgas konsultatīvās investoru padomes galvenais fokuss, uz ko padome norādījusi arī atklātā vēstulē Ministru prezidentam.

Rīga ir spērusi svarīgu soli, lai risinātu darbaspēka trūkumu, izveidojot Latvijā unikālu digitālu platformu “Work in Riga.” Platformā ērtā un saprotamā veidā apkopota informācija darba meklētājiem no Eiropas Savienības valstīm, ārpus ES un diasporā dzīvojošajiem. Šī ir vienīgā platforma, kura sniedz uzskatāmu un saprotamu informāciju par visiem ar pārcelšanos un darba uzsākšanu saistītajiem jautājumiem vienkopus. Tāpat pieejamā informācija ir noderīga arī Rīgā jau esošajiem uzņēmumiem un potenciālajiem investoriem.

Darbaspēks kā svarīgākais aspekts, investējot Rīgā

Darbaspēka trūkums ir galvenā problēma Rīgas un valsts ekonomikas attīstībā. Tas ir arī noteicošais faktors, kuru gan ārvalstu, gan vietējie investori ņem vērā pirms lēmuma pieņemšanas investēt konkrētajā teritorijā. Šobrīd, pieņemot lēmumu par investīciju projektu veikšanu Baltijas valstīs, ārvalstu investori bieži izvēlas Lietuvu un Igauniju, kur tiek īstenota efektīva talantu piesaistes politika. Šobrīd Rīgai ir potenciāls piesaistīt ārvalstu investīcijas 1 miljarda eiro apmērā, tādējādi radot 3000 jaunas darba vietas, tomēr šo projektu realizācija un apstiprināšana primāri ir atkarīga tikai no tā, vai būs pieejams attiecīgais darbaspēka resurss.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis atzīmē: “Darbaspēka trūkums rada izaicinājumus ne tikai jaunajiem investoriem, bet arī Rīgā jau strādājošiem uzņēmumiem. Radot platformu “Work in Riga”, Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra atbalstīs investorus, kuri pilsētā veic uzņēmējdarbību vai plāno to darīt nākotnē. Platformā apkopota informācija citu valstu pilsoņiem par to kā uzsākt darba gaitas Rīgā. Šis ir pirmais šāda veida projekts, un tas būs noderīgs atbalsts gan talantiem, kuri ir darba meklējumos, gan visiem Rīgas uzņēmējiem un investoriem.”

Work in Riga platforma radīta, iesaistot uzņēmējus

Work in Riga izstrādi veica profesionāla personāla vadības un attīstības aģentūra “ERDA”. Uzņēmuma dibinātāja Zane Čulkstēna norāda: “Pastāvēs tas, kas spēs piesaistīt un noturēt darbiniekus. Igaunija to saprata jau pirms 20 gadiem, Lietuva – pirms 10. Latvija tikai šogad ķersies klāt šim jautājumam, bet Rīga iet pa priekšu un rāda priekšzīmi, palīdzot Rīgā bāzētiem uzņēmumiem ar informāciju un mārketingu ārvalstu un diasporas talanta piesaistei. Kā pirmais solis tas ir ļoti apsveicams.”

Tāpat platformas izstrādē piedalījās uzņēmums “Printify”. “Ļoti atzinīgi novērtējam Rīgas iniciatīvu veidot platformu, kas ļauj potenciālajam darbaspēkam no ārzemēm un Latvijas darba devējiem vienkopus atrast vērtīgu informāciju par aspektiem, kas skar ārvalstu talantu nodarbināšanu Latvijā. Platforma būs vērtīga zināšanu bāze gan tiem darba devējiem, kuri jau ir uzkrājuši pieredzi ārzemnieku nodarbināšanā, gan tiem, kuri vēl tikai plāno to darīt. “Printify” galvenā mītne ir Rīgā, bet lepojamies ar to, ka mūsu komandu veido izcili talanti no 28 valstīm. Prieks par iespēju būt daļai no šī projekta un dalīties savās zināšanās un pieredzē ar citiem,” stāsta “Printify” Personāla mobilitātes un procesu kvalitātes vadītāja Anda Zubovska.

Workcation – mūsdienīga investīciju piesaistes forma

Lai piesaistītu ārvalstu uzņēmumus Rīgai, kā arī attīstītu un pozitīvi ietekmētu pilsētas ekonomiku un uzņēmējdarbību, 2022. gada izskaņā tika uzsākta darbatvaļinājuma jeb Workcation programma. Programmas ietvaros dalībnieki var ne vien strādāt un dzīvot Rīgā, bet arī iepazīt pilsētas piedāvātās iespējas, vietējo darba ētiku, cilvēkus un vidi.  Darba brīvdienas kļūst arvien populārākas vairāku faktoru ietekmē:  sniedz iespēju strādāt attālināti, kā arī uzņēmēju vēlme balansēt privāto un darba dzīvi. Workcation programma ir mūsdienām atbilstošs un nepieciešams risinājums jaunu investīciju piesaistei.

Ņemot vērā lielo interesi, programma padarīta pieejamāka. Uzņēmumiem, kas šogad piesakās Workcation programmai, jābūt ar vismaz 5 miljonu apgrozījumu 2022. gadā, nedrīkst būt reģistrēta struktūrvienība Latvijā un tiek nodarbināti vismaz 25 darbinieki. Uzņēmums, kas kvalificēsies izvirzītajām prasībām, saņems personīgi izstrādātu un konkrētām vajadzībām pielāgotu plānu, kas nepieciešamības gadījumā ietvers tikšanos ar Rīgas domes vadību, viedokļu līderiem, kā arī ar līdzīgas nozares uzņēmumiem. Plašāka informācija par programmu un tās pieteikuma forma pieejama šeit

2021. gada aprīlī dibinātā Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūra šobrīd ir izaugusi līdz spēcīgai trīsdesmit cilvēku komandai, kas aptver investīciju, tūrisma un Rīgas starptautiskā pozicionējuma jomas, galveno uzsvaru liekot uz uzņēmējdarbības uzlabošanu, biznesa vides klimatu un ārvalstu tiešo investīciju piesaisti. Plānots, ka aģentūra “Live Riga” 2023. gadā izveidos un ieviesīs jaunus specializētus atbalsta mehānismus globālajiem biznesa pakalpojumiem, atbalstot labi apmaksātu darba vietu radīšanu.

Informāciju sagatavoja: Rita Pētersone, Rīgas domes Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras Zīmola nodaļas vadītāja

Avots: riga.lv

Atstāt Komentāru

Your email address will not be published.

*